Where: Home/Show Results/Results for February 2010 Chamionship Show

Results for February 2010 Chamionship Show

Judges:

Dog : Mr John Mace    Bitch : Mrs Frances Gleninning

Referee - Mrs S Sadler

Results:

Total Entry:- 177 dogs

Judges Mr John Mace and Mrs Frances Gleninning
Best Veteran - SH CH HELENWOOD IRRESISTABELLE
Best in Show - ANNILANN MISTER RAL JW
Reserve Best in Show - COURTMASTER HELLSAPOPPIN and
Best Puppy in Show - NULEA KISS ME KATE

Dogs

Dog CC - ANNILANN MISTER RAL JW
Dog RCC - RAYOL SABLE STORM
Best Puppy Dog - ASHALON GORGEOUS GORGIE

Any Other Colour
Class 1 Puppy - Entries 1

1st ASHALON GORGEOUS GORGIE

Class 2 Junior - Entries 3

1st GLASEDIN GRENADIER
2nd SHANSART HUCKLEBERRY

Class 3 Post Graduate - Entries 3

1st CARDAMINE RAINBOW TYKE OF BRIMBECK
2nd MOONWOOD PIRATE KING AT STOBYTILL
3rd MANACAS HIGH ON THE HOG (Imp Swe)

Class 4 Special Beginners - Entries 2

1st BECKABY LUNAR SHADOW
2nd GLASEDIN GRENADIER

Class 5 Special Open - Entries 2

1st RYALLCOURT PIE-D PIPER
2nd SU(U)CH MANACAS CUTTING CORNERS
 

Any Solid Colour inc Solid/Tan & Sable
Class 6 Puppy - Entries 2

1st AFTERLIFE ENCOUNTER BY CLARAMAND
2nd CARDAMINE DARE TO STARE AT KERRIJOY
 
 

Class 7 Junior - Entries 3

1st TOTENKOPF DUTCH DABLOON
2nd COEDCERNYW CAMPION
3rd CHARBONNEL SWEDISH WARRIOR FOR LUTHAME
 
 

Class 8 Post Graduate - Entries 4

1st JANNOR'S LAST SAMURAI AT MERRYHAZE
2nd RAYOL DARK LEGEND AT LUTHAME ShCM
3rd COEDCERNYW CAMPION
Res. GOLDEN TALLY IS THE MAN

Class 9 Special Beginners - Entries 4

1st TOTENKOPF WAR GAMES FOR JOALDY
2nd MOLKARA ALLEGIANCE TO SILVERDUST JW ShCM
3rd GLENNTREE GRENADIER
Res. GOLDEN TALLY IS THE MAN

Class 10 Special Open - Entries 3

1st WEIRDENE WINNING SWEEP
2nd SH CH KELBONY GOES DUTCH
3rd CLARAMAND ON FIRE AT FENDROVE
 

Any Colour
Class 11 Veteran - Entries 1

1st MARQUELL MOVING GLANCE AT PEARKIM

Class 12 Minor Puppy - Entries 6

1st ASHALON GORGEOUS GORGIE
2nd AFTERLIFE ENCOUNTER BY CLARAMAND
3rd RYALLCOURT WHISTLE BLOWER
Res. MOLKARA CRYSTAL KNIGHT AT BRIMBECK
VHC WITHIFLOR BLUTHARIO

Class 13 Puppy - Entries 2

1st AFTERLIFE ENCOUNTER BY CLARAMAND
2nd HARBETHOL LOOK MR ZAFFRE SUN
 
 
 

Class 14 Junior - Entries 6,1

1st TOTENKOPF DUTCH DABLOON
2nd GLASEDIN GRENADIER
3rd CHARBONNEL SWEDISH WARRIOR FOR LUTHAME
Res. SHANSART HUCKLEBERRY
VHC HARBETHOL LOOK MR ZAFFRE SUN

Class 15 Maiden - Entries 2

1st MOLKARA EXIGE
2nd SUNNERSET MOONLIGHT DANCER

Class 16 Novice - Entries 1

1st FENDROVE KING OF CLUBS
 
 

Class 17 Yearling - Entries 10,2

1st SUNNERSET MOONLIGHTING
2nd WEEPING WILLOWS DAYLAMI
3rd HELLANDIAN DANCING TIGER
Res. BECKABY LUNAR SHADOW
VHC GLASEDIN GRENADIER

Class 18 Post Graduate - Entries 7

1st RAYOL SABLE STORM
2nd SUNNERSET MOONLIGHT DANCER
3rd ROZANKO BROWN SUGAR
Res. HELLANDIAN DANCING TIGER
VHC CARDAMINE RAINBOW TYKE OF BRIMBECK

Class 19 Limit - Entries 11

1st ANNILANN MISTER RAL JW
2nd CLARAMAND CHICO TIME
3rd NULEA OVER THE MOON JW
Res. CANYONN CLASSIC WELCOME JW
VHC TOTENKOPF ROCKNROBIN WITH GWBERT ShCM

Class 20 Open - Entries 8,2

1st SH CH MARADA OVER THE MOON JW
2nd CARDAMINE COPPER COIN
3rd GLOWHILL YOUNG GUN AT SANMATAYO
Res. TOTENKOPF ROCKNROBIN WITH GWBERT ShCM
VHC COURTMASTER TOTEM BY BECKABY

Bitch

Bitch CC - COURTMASTER HELLSAPOPPIN
Bitch RCC - SH CH HELENWOOD IRRESISTABELLE
Best Puppy Bitch - NULEA KISS ME KATE

Any Solid Colour inc Solid/Tan & Sable
Class 21 Puppy - Entries 1

1st TOTENKOPF HAEOENDAZ

Class 22 Junior - Entries 2,1

1st COEDCERNYW CAMEO
 

Class 23 Post Graduate - Entries 1

1st ASQUANNES GERMAINE
 
 

Class 24 Special Beginners - Entries 1

1st LUJESA DOLCE FIORE FOR KELADITY
 

Class 25 Special Open - Entries 4,1

1st ASQUANNE GINNIFER AT KERRIJOY
2nd HELENWOOD DAZZLYN
3rd LUJESA SPECIOSA ShCM

Any Other Colour
Class 26 Puppy - Entries 4

1st NULEA KISS ME KATE
2nd ASHALON FEEL 'N FOXY
3rd REEMIF BLUE REFLECTION
Res. SHADOWSIDE SABLE SUPRISE

Class 27 Junior - Entries 5

1st COURTMASTER HELLSAPOPPIN
2nd WORLEWOOD WHY TELL
3rd MOLKARA GOLD LACED
Res. DALKHIRI SWEET MEADOW
VHC SHANSART LOOBY LOU

Class 28 Post Graduate - Entries 4,2

1st PEARKIM PERIPETEIEA
2nd MOLKARA SILVER LACED
 
 

Class 29 Special Beginners - Entries 1

1st BECKABY ISABELLA
 
 
 

Class 30 Special Open - Entries 4

1st MANACAS LAID OUT IN LAVENDER AT WILMERELLA (Imp Swe)
2nd ROYALDEAN DONT STOP DA MUSIC
3rd CHARBONNEL HIDE N' CHIC WITH CACHEL
Res. SPRINGSTEIN STARS DELIGHT AT BECKABY

Any Colour
Class 31 Veteran - Entries 1

1st SH CH HELENWOOD IRRESISTABELLE

Class 32 Minor Puppy - Entries 15,3

1st RYALLCOURT CARNIVAL MAID
2nd WILMERELLA WIND OF FORTUNE
3rd LUJESA SEE THE STARS
Res. ASHALON FEEL 'N FOXY
VHC TOTENKOPF DUTCH COOKIES (naf)

Class 33 Puppy - Entries 10,3

1st HELENWOOD RED WILLOW
2nd CHALKHILL WHERE IS LOVE
3rd REEMIF BLUE REFLECTION
Res. CACHEL MISS INDEPENDENCE
VHC HARBETHOL LOOK MS APRIL SUN

Class 34 Junior - Entries 9

1st CHALKHILL WHERE IS LOVE
2nd CANYONN CHANCE TO DREAM
3rd HELLANDIAN PENELOPE'S DREAM
Res. HARBETHOL LOOK MS APRIL SUN
VHC MOLKARA GOLD LACED

Class 35 Maiden - Entries 1

1st HARBETHOL LOOK MS APRIL SUN
 

Class 36 Novice - Entries 3

1st CANYONN CHANCE TO DREAM
2nd HARBETHOL LOOK MS APRIL SUN
3rd MOLKARA GOLD LACED

Class 37 Yearling - Entries 7,2

1st LUJESA BEE TEELICIOUS JW
2nd HELLANDIAN PENELOPE'S DREAM
3rd PEARKIM PERIPETEIEA
Res. MOLKARA SILVER LACED
VHC BECKABY ISABELLA

Class 38 Post Graduate - Entries 6,1

1st CANYONN CLASSIC TOUCH JW
2nd CLARAMAND DANCING DIVA AT MERRYHAZE
3rd MOLKARA SILVER LACED
Res. PATAGOCO ROSY HUE
VHC CITRONETTE ALASKAN GLORY AT FOURTAILS

Class 39 Limit - Entries 7,1

1st HELENWOOD CRYSTAL MAZE
2nd WEYHILL CHRISTELLE
3rd LINDRIDGE CARNIVAL QUEEN
Res. RAYOL ARLIA
VHC MANACAS OOPS AN ORANGE (Imp Su)

Class 40 Open - Entries 8,3

1st SH CH LUJESA TOUCH THE SKY JW
2nd CLARAMAND DANCING DIVA AT MERRYHAZE
3rd SEA SYMPHONY OF WARE
Res. FREESTONE DIAMOND QUEEN
VHC MANACAS OOPS AN ORANGE (Imp Su)


 

Go To Top

Where: Home/Show Results/Results for February 2010 Chamionship Show