Where: Home/Show Results/Results for February 2012 Chamionship Show

Results for 11th February 2012 Chamionship Show

Judges:

Dog : Mrs Elaine Thomas    Bitch : Mrs Lorraine Palmer
Steward: Diane Cardwell    Steward : Ric Beale

Referee - Mrs S Sadler

Results:

Total Entry:- 137 dogs

Judges Mrs Elaine Thomas and Mrs Lorraine Palmer
Reserve Best in Show - MOLKARA CRYSTAL KNIGHT AT BRIMBECK ShCM
Best in Show - WEYHILL ISABELLA
Best Puppy in Show - WORLEWOOD MOVIN ON UP

Best Veteran - SARABAR MR MISTERSON


Dogs

To view the critique, click here

CC - MOLKARA CRYSTAL KNIGHT AT BRIMBECK ShCM
RCC - KELBONNY`S SIGN OF THE TIMES FOR WINDGROVE
BP - WORLEWOOD MOVIN ON UP
BV - SARABAR MR MISTERSON

Any Other Colour
Class 1 Puppy - Entries 4

1st TIPPERLIN DAY TRIPPER TO ROSBERCON
2nd COURTMASTER ROCKING RHYTHM
3rd MYSTICAL MILOW

Class 2 Junior - Entries 3

1st RYALLCOURT WIND CHIME
2nd SUVERN SOFTLY SPOKEN
3rd MOONWOOD BARLEY SUGAR

Class 3 Post Graduate - Entries 3

1st TIPPERLIN DESIGNED FOR ZAKOVA
2nd WITHIFLOR BLUES IN THE NIGHT AT ALISMA
3rd WINTERSTALE WATERLOO

Class 4 Special Beginners - Entries 5

1st CRAICDEAN KOKRHOOP AT GLASEDIN
2nd CHATIVORE STEEL SYMPHONY
3rd ROJOYS LITTLE STAR
Res. CHANCEGATE BLUE LANCER
VHC MOONWOOD BARLEY SUGAR

Class 5 Special Open - Entries 2

1st COURTMASTER SUGAR RAY
2nd BECKABY LUNAR SHADOW

Any Solid Colour inc Solid/Tan
Class 6 Puppy -No Entries

 
 
 
 

Class 7 Junior - Entries 2

1st JUDIKA FULL MOON
2nd HELENWOOD BLACK ICE
 

Class 8 Post Graduate - Entries 3

1st ZAKOVA HYPNOTIST JW
2nd SUNNERSET MOONLIGHT DANCER

Class 9 Special Beginners - Entries 6

1st ANNASIDE RAY OF SUNSHINE
2nd LOCHRANZA MAN ON A MISSION FOR LUTHAME
3rd CHARBONEL FIRST DESIGN FOR BRACKENJACK
Res. ROTHMIA HIDDEN AGENDA FOR ARCHBY
VHC GLENNTREE GONDOLIER

Class 10 Special Open - Entries 3

1st TOTENKOPF WAR GAMES FOR JOALDY JW ShCM
2nd SUNNERSET MOONLIGHTING
3rd ZAKOVA FOOTSTEPS
 
 

Any Colour
Class 11 Veteran - Entries 3

1st SARABAR MR MISTERSON
2nd CHOCOLATE SCOOBY SNACK AT ARCHBY
 
 

Class 12 Minor Puppy - Entries 4

1st WORLEWOOD MOVIN ON UP
2nd OLIBOND REMEMBER ME
3rd WIGHTROCHE MAGICAL KNIGHT
Res. MARQUELL MCCREADY BY KALRIZENNE
 

Class 13 Puppy - Entries 4

1st CASSOM STAR ALLIANCE (taf)
2nd TIPPERLIN DAY TRIPPER TO ROSBERCON
3rd MYSTICAL MILOW
 
 

Class 14 Junior - Entries 4

1st RYALLCOURT WIND CHIME
2nd PEARKIM PUMPKIN PIE
3rd SUVERN SOFTLY SPOKEN
Res. KALISPELL WALK MY WAY (taf)
 

Class 15 Maiden - Entries 2

1st BECKABY CARELESS WHISPER
 
 

Class 16 Novice - Entries 2

1st JUDIKA FULL MOON
2nd BECKABY CARELESS WHISPER

Class 17 Yearling - Entries 7

1st JAYZANDER MURPHYS LAW JW
2nd WENSUM EARL GREY
3rd PATAGOCO FROM A DISTANCE
Res. LUTHAME MR BOND
VHC GLENNTREE GONDOLIER

Class 18 Post Graduate - Entries 7

1st MOLKARA CRYSTAL KNIGHT AT BRIMBECK ShCM
2nd CHATIVORE STARGAZER
3rd TOTENKOPF WILLY WONKA
Res. ROJOYS LITTLE STAR
VHC ZAKOVA FOOTSTEPS

Class 19 Limit - Entries 6

1st KELBONNY`S SIGN OF THE TIMES FOR WINDGROVE
2nd JOALDY MANDOLIN WIND JW ShCM
3rd CHALLOWDOWN BLUEMOON
 
 

Class 20 Open - Entries 5

1st SHAREMEAD GOLDEN SYRUP JW
2nd CHALLOWDOWN BLUEMOON
3rd ZAKOVA FOOTSTEPS
 

Bitches

To view the critique, click here

CC - WEYHILL ISABELLA
RCC - SHANSART TAYBERRY JW
BP - KALRIZIENNES ZHEVA GLENNNTREE
BV - SH CH HELENWOOD IRRESISTABLE

Any Solid Colour inc Solid/Tan
Class 21 Puppy - Entries 3

1st SHAREMEAD GOLDEN SHIMMER
2nd KARESMERE TICKLED PINK
 

Class 22 Junior - Entries 2

1st WEYHILL ISABELLA
2nd BEECHTOPS LIQUID GOLD
 

Class 23 Post Graduate - Entries 2

1st SUNNERSET OVER THE RAINBOW
2nd MANCHELA SECRET SONG
 

Class 24 Special Beginners - Entries 2

1st AFFIFANA ALANIS
 
 
 
 

Class 25 Special Open - Entries 2

1st SH CH CANIGOU STORY TIME AT WITHIFLOR JW
 

Any Other Colour
Class 26 Puppy - Entries 4

1st KALRIZIENNES ZHEVA GLENNNTREE
2nd SHAREMEAD UTOPIA
3rd COURTMASTER BE BOPA LULA
Res. QUINTAVIA BLUE RIBBON

Class 27 Junior - Entries 3

1st ALISMA ALEEONA JW
2nd RYALLCOURT MOLOH JW
3rd TRENTSHOME COMEDY STAR

Class 28 Post Graduate - Entries 2

1st PEARKIM PERIPETEIA
 

Class 29 Special Beginners - Entries 1

Absent
 
 
 
 

Class 30 Special Open - Entries 4

1st HELENWOOD CRYSTAL MAZE
2nd QUINTAVIA STARS IN THE SKY
3rd QUINTAVIA STARS IN HER EYES JW
Res. CHARBONNEL HIDE N` CHIC WITH CACHEL
VHC RYALLCOURT CARNIVAL MAID

Any Colour
Class 31 Veteran - Entries 6

1st SH CH HELENWOOD IRRESISTABLE
2nd CALVDALE HELENAE OF KARESMERE JW ShCM
3rd GARDENSTONE STARLIGHT JW
Res. GWYNMARDENE RAISON

Class 32 Minor Puppy - Entries 10

1st WENSUM CECILIA
2nd WINDGROVES INSPIRATION
3rd STARBOURNE GAZAHIA
Res. CHALLOWDOWN BLUEBRIE
VHC CALVDALE DIODEMEA DARGESS

Class 33 Puppy - Entries 6

1st CASSOM BEA DAZZLED
2nd SHAREMEAD GOLDEN SHIMMER
3rd CHALLOWDOWN BLUEBRIE
Res. ANNASHONN MISS LIBERTY
VHC ANNASIDE MOONBEAM

Class 34 Junior - Entries 6

1st WEYHILL ISABELLA
2nd SHAREMEAD UTOPIA
3rd CARMELFAIR TARRARRAH
Res. BEECHTOPS DOUBLE TAKE
VHC WIGHTROCHE GEMSTONE

Class 35 Maiden - Entries 4

1st LUJESA STARRY EYED JW
2nd JOALDY TALK TALK TO SARABAR
3rd GLENNTREE GABRIELLE

Class 36 Novice - Entries 4

1st GLENNTREE GABRIELLE
2nd BEECHTOPS DOUBLE TAKE

Class 37 Yearling - Entries 8

1st SHANSART TAYBERRY JW
2nd CRAICDEAN SHONAKOKR AT GLASEDIN
3rd CARMELFAIR TARRARRAH
Res. BEECHTOPS DOUBLE TAKE
VHC CHARBONNEL SHOW `N` TELL AT SHENJELA

Class 38 Post Graduate - Entries 5

1st ANNASHONN MISS LIBERTY
2nd QUINTAVIA CLEMENTINE
3rd CHALKHILL WHERE IS LOVE
Res. AFFIFANA ALANIS
 

Class 39 Limit - Entries 9

1st LUJESA CASELLINA AT CHIMEWOOD
2nd TRENTSHOME SNO BUSINESS JW
3rd CDEDCERNYW CAMEO JW ShCM
Res. GLENNTREE RUBY SLIPPERS JW ShCM
VHC CHALKHILL WHERE IS LOVE

Class 40 Open - Entries 5

1st SH CH LUJESA TOTAL ECLIPSE JW
2nd CLARAMAND ON ICE WITH ARRIFANA JW
3rd KASORDON FIRECRACKER
Res. CHALKHILL WHERE IS LOVE

Where: Home/Show Results/Results for February 2012 Chamionship Show